TOKİ’den 50 bin sosyal konut! Talep patladı, duyan bankaya koştu

TOKİ 6 bin 300’ü İstanbul’da olmak üzere yurt genelinde 50 bin sosyal konut inşa edecek. Talep toplama sürecinin 6 Mart’ta başladığı projeye vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Yaşanan yoğunluk nedeniyle TOKİ’nin internet sitesi kilitlendi. Vatandaşlar proje hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak için bankalara akın etti. 2+1 konutlar için 500 TL’lik başvuru ücretini ödeyenler ‘hak sahibi belirleme’ kurasını beklemeye başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir hafta önce açıkladığı Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) 67 ilde 140 proje ile başlattığı 50 bin konutluk sosyal konut hamlesine olan talep her geçen gün artıyor. 6 Mart’ta taleplerin toplanmaya başladığı konutlarla ilgili bilgi almak ve şehirlerindeki projelere talep oluşturmak isteyen vatandaşlar, TOKİ’nin internet sitesini kilitliyor. Altyapı için dakika dakika güçlendirme çalışmaları yapılsa da, yoğunluktan dolayı siteye erişim ve başvuru bilgilendirme formuna ulaşmak bile uzun zaman alıyor.

 

Vatandaşların yoğun talep gösterdiği konutların yüzde 64’ün alt gelir grubu için hayata geçirilen 2+1 konutlar oluşturuyor. Kalan yüzde 36’sı ise orta gelir grubuna hitap eden 3+1 konutlardan meydana geliyor. 3 yıl içinde hak sahiplerine teslim edilmesi planlanan konutlar, yatay mimari esas alınarak hayat bulacak.

Tamamını okuyun